Sprzęt kuchenny

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2012-10-02 12:11:56

Driada

Administrator

Zarejestrowany: 2012-02-11
Posty: 286
Punktów :   

Wszystko o nożach

Noże - budowa noży.
www.stylikomfort


Noże, są najstarszymi narzędziami wśród sztućców. Już w epoce kamiennej pojawiły się w swej najprymitywniejszej postaci. Początkowo wykonane były z krzemienia i służyły głównie jako narzędzie pracy, do polowań czy jako broń przeciwko mniejszym zwierzętom. Obecnie są to narzędzie używane do krajania czy cięcia.

W zależności od zastosowania wyróżniamy noże bojowe, surviwalowe, myśliwskie, kuchenne i przeznaczone do rzucania. Przyrządy te składają się z przeważnie metalowego ostrza osadzonego na drewnianym, plastikowym lub metalowym trzonku.

Ostrza narzędzi, jakim są noże, mogą być wykonane ze stali węglowej. Jest ona używana do tworzenia ostrza już od wielu lat, ze względu na to, iż jest bardzo twarda i wytrzymała. Niestety stal ta narażona jest na rdzewienie dlatego nóż tego typu powinniśmy myć i osuszyć po każdorazowym użyciu. Kolor ostrza może ulec zmienieniu pod wpływem kontaktu z artykułami zawierającymi sporo kwasu, jakimi są na przykład owoce cytrusowe.

Aby zapobiegać szybkiemu niszczeniu ostrzy wprowadzono wyroby ze stali nierdzewnej. Jednak ostrza wykonane z tego materiału nie są tak twarde jak ze stali węglowej.

Połączono więc te dwa rodzaje tworzywa co dało początek wysokowęglowej stali nierdzewnej. Ostrza z niej wytworzone są bardzo wytrzymałe, a dodatkowo niezwykle odporne na rdzę czy zmianę koloru. Podniesienie jakości wyrobu spowodowało jednak wzrost kosztów tego produktu.

Do filetowania, a także odkrawania mięsa znajdującego się blisko kości doskonale nadają się noże, których ostrza wykonane są z tytanu. Materiał ten w porównaniu z stalą jest lżejszy, a także bardziej giętki i wytrzymalszy. Bardzo ostre i wytrzymałe, nawet dziesięć razy bardziej niż stalowe, są noże ceramiczne. Jednak ostrze wykonane z tego materiału po stępieniu musi być naostrzone przez specjalistę. Nóż, a dokładnie jego ostrze może być wykonane z plastiku. Służą one przede wszystkim do krojenia warzyw i owoców, które za względu na swe właściwości szybko mogłyby odbarwić noże ze stali. Plastikowe ostrza nie są jednak ostre, więc krojenie twardszych warzyw czy owoców wymaga od nas użycia siły. Noże mogą mieć ostrza gładkie, bądź ząbkowane. Te ostatnie wspaniale sprawdzają się przy krojeniu artykułów spożywczych, takich jak chleb, który jest miękki w środku, a skórka jest twarda i chrupiąca. Miękkie ciasta, takie jak biszkopt, też łatwiej pokroić. Noże z ząbkami nie wymagają częstego ostrzenia. Przeciwieństwem są noże gładkie. Ich ostrze jest ostre, pozwala na precyzyjne cięcie ale jego efektywność wymaga częstego ostrzenia.

Ważną rzeczą przy używaniu noży jest także budowa uchwytu. On także może być wykonany z różnego rodzaju materiału. Wyróżniamy uchwyty drewniane, plastikowe czy metalowe. Najbardziej poręczne i pozwalające na wygodne uchwycenie noża są uchwyty z drewna. Wymagają one jednak większej pielęgnacji niż noże, których uchwyt wykonany jest z plastiku czy metalu. Istnieją nawet opinie, iż uchwyty z drewna mogą pochłaniać szkodliwe mikroorganizmy. Drewno pęcznieje w wysokich temperaturach dlatego noży o drewnianych uchwytach nie powinno się myć w zmywarkach, a także pozostawiać zbyt długo w wodzie. Obecnie producenci, szanując wygodę klienta, oferują uchwyty z sproszkowanego bambusa w połączeniu z polipropylenem. Sprawia to, iż taki nóż można myć w zmywarce, powierzchnia bambusowa sprawia iż nie musimy już się martwić o bakterie.

Bakterii nie pochłania także uchwyt wykonany z plastiku lub jego kompozycji. Jest on także wiele lżejszy niż uchwyt drewniany. Z połączenia najlepszych cech uchwytu plastikowego i drewnianego powstał materiał drewniany z domieszką plastiku. Nie posiada on mikroskopijnych dziurek, do których mogłyby się dostać bakterie i nie wymaga takiej pielęgnacji jak wymagają tego drewniane uchwyty.

Zdarza się, iż nóż posiada przedłużenie w postaci stalowej rączki. Nóż taki staje się cięższy a śliska powierzchnia niesie ryzyko, iż może nam się on wyślizgnąć z rąk gdy będzie mokry. Używając narzędzi, jakimi są noże, należy pamiętać o ich pielęgnacji. Najlepiej jest je myć ręcznie, gdyż część materiałów, z których są robione nie jest wytrzymała na wysokie temperatury czy silne detergenty. Chodzi tutaj głownie o uchwyty, zwłaszcza te drewniane. Warto pamiętać, iż noże najlepiej myć w ciepłej bądź gorącej wodzie i wycierać je zawsze całkiem do sucha. Noże najlepiej przechowywać w specjalnym, drewnianym stojaku, a do krojenia używać drewnianych desek, gdyż na innych ostrze noża szybciej się tępi. Nóż, którego rzadko się używa lub nie będzie się używać dłużej, najlepiej jest lekko naoliwić olejem roślinnym, co zapobiega odbarwianiu jak również rdzewieniu. Ostrzenie noży także powinno być wykonywane przy użyciu przeznaczonych do tego narzędzi takich jak ostrzałki, ostrzałki w kamieniu.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.hoshi.pun.pl www.elzuzel.pun.pl www.shinobisway.pun.pl www.ciaza-po-ciaza-obumarla.pun.pl www.lunarvampire.pun.pl