Sprzęt kuchenny

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2012-11-14 13:33:17

Driada

Administrator

Zarejestrowany: 2012-02-11
Posty: 286
Punktów :   

Wszystko o szkle

Historia szkła
www.stylikomfort.pl

W życiu codziennym szkło towarzyszy nam na każdym kroku. Szklane szyby okienne, szklane naczynia, szkło użytkowe. Dokładnie jednak nie wiadomo gdzie i kiedy powstał pomysł na zamianę piasku kwarcowego w szkło. Znajomość szkła, jego produkcji i zastosowania pochodzi z przed wielu tysięcy lat. Technika wytwarzania szklanych naczyń i ozdób była Egipcjanom ok. 4000 lat p.n.e. Mieszkańcy tego regionu potrafili także wzmacniać i ozdabiać gliniane naczynia poprzez pokrycie ich szkliwem. Najstarsze przedmioty częściowo wykonane ze szkła jakie dotychczas znaleziono pochodzą z przed 9 tysięcy lat. Istnieją jednak opinie, według których szkło swą historią sięga kilkanaście tysięcy lat wstecz. Szkło powstało prawdopodobnie przypadkowo, gdy na powierzchnie glinianych przedmiotów przed ich wypaleniem dostało się kilka ziarenek piasku tworząc szklaną powłokę. Od tego czasu szkło stało się używane jako polewą na naczyniach ceramicznych. Początki szklarstwa związane są zatem z garncarstwem i krajami Orientu.

W całości szklane naczynia, jakie odnaleziono mają około 3, 5 tysiące lat. Pierwsze kielichy i flakony odnalezione przez archeologów powstały już około tysiąc lat przed naszą erą.

Wiedza o produkcji i możliwościach zastosowania szkła rozprzestrzeniała się w zadziwiająco szybkim tempie. Bizancjum, Grecja i Rzym, to kolejne rejony gdzie następował rozwój rzemiosła szklarskiego. Rozwój ten przyczynił się do wynalezienia nowego sposobu wytwarzania szkła. Zaczął się on rozpowszechniać około 200 lat przed Chrystusem w basenie Morza Śródziemnego Dotychczasową metodę odlewania szkła urozmaicono poprzez jego wydmuchiwanie.

Aby uzyskać wybrany kształt umieszczano krople roztopionego szkła na końcu długiej i cienkiej metalowej rury, a następnie dmuchając w drugi koniec formowano szklany wyrób. Rury te, nazywano piszczelami, i do dzisiaj są używane w hutach produkujących szkło artystyczne. Było to rewolucyjne wydarzenie mające szczególne znaczenie dla dalszej produkcji tego tworzywa. Opanowanie produkcji przedmiotów za pomocą piszczeli pozwalało wytwarzać przedmioty o najróżniejszych kształtach. Stawały się one zgrabniejsze poprzez dużo cieńsze, niż dotychczas, ścianki. Początkowo produkowano jedynie z szkła kolorowego, powstawały z niego najróżniejsze przedmioty. Wynalezienie szkła bezbarwnego nastąpiło w czasach Imperium Rzymskiego w Aleksandrii.

W historii starożytnej zanotowano przypadki licznych fałszerstw polegających na próbach sprzedaży szklanej biżuterii jako wyrobów z kamieni szlachetnych. Świadczyć to może o wysokim poziomie szklarstwa z czasów panowania rzymskich cesarzy. W czasach średniowiecza wiodącym punktem produkcji szkła była Wenecja. Na wyspie Murano znajdują się pracownie szkła artystycznego. Znane są one do dziś na całym świecie. XIII wiek przyniósł rozkwit tej gałęzi przemysłu w całej Europie. W Polsce istniały pracownie produkujące szkło już w X wieku. Świadczą o tym badania archeologiczne, które potwierdzają istnienie hut pochodzących z tamtego okresu. W XV i XVI wieku powstało na terenie Polski wiele hut, zwłaszcza na terenie Małopolski. Dużo później, między XVIII a XIX wiekiem nastąpił rozkwit produkcji szkła na terenie Polski, a już pod koniec XIX rozwinęła się na ziemiach polskich produkcja na skalę przemysłową.

Produkcja szkła przyczyniła się do wytwarzania różnych przedmiotów. Już w średniowieczu wyprodukowano pierwsze okulary. W kolejnych latach powstawały coraz bardziej skomplikowane urządzenia. Znane były już wówczas teleskopy, mikroskopy, żarówki, telewizory, a także wiele przedmiotów bardzo istotnych zarówno dla ówczesnej jak i teraźniejszej cywilizacji. Przedmioty te nigdy by nie powstały gdyby nie produkcja szkła.

Wytłaczanie wyrobów szklanych ulegało przemianom i już w 1810 roku rozpoczęto w Anglii produkcję za pomocą urządzeń mechanicznych. Amerykanin Michael J. Owens zautomatyzował produkcje szklanych butelek na przełomie XIX i XX wieku, co przyczyniło się rozwojowi produkcji butelek i szklanych słoi. Wpływ na rozwój kariery szklanych wyrobów miał zarówno wynalazek Owens’a ale i jego następców. W Polsce także nastąpił rozwój przemysłu szklarskiego. W 1918 roku w kraju działało 35 hut szkła, a liczba ta dwukrotnie wzrosła pod koniec okresu międzywojennego, a już po II wojnie światowej w Polsce powstał nowoczesny przemysł szklarski. Współczesne huty szkła prowadzą produkcję zautomatyzowano, ale ceni się wciąż przedmioty ze szkła artystycznego wytwarzane ręcznie. Współczesny świat trudno wyobrazić sobie bez szkła. Ma ono nie tylko długą historię, ale i perspektywę rozwoju w przyszłości. Spodziewać się można wielu nowych zastosowań tego produktu, zarówno w elektronice, medycynie, czy budownictwie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.elzuzel.pun.pl www.lunarvampire.pun.pl www.hoshi.pun.pl www.shinobisway.pun.pl www.smoczaoaza.pun.pl