#1 2012-03-08 12:16:56

Driada

Administrator

Zarejestrowany: 2012-02-11
Posty: 286
Punktów :   

Drink 9

ciekawa historia róznych receptur drinków
www.drinki.mojdrink.pl


Bloody Mary
Jest dziełem Fernarda Petiota - Francuza z pochodzenia, który rozmiłowany w robieniu drinków wyruszył do Ameryki, wraz ze swoją wykreowaną w latach 20. miksturą. Jego słynna po dziś dzień Krwawa Mańka składała się początkowo w połowie z czystej wódki i w połowie z soku pomidorowego. Z biegiem czasu Petiot zwiększył objętość porcji do long drinka i zmienił proporcję wódki do soku na 1:2, a jednocześnie wzbogacił cocktail sokiem z cytryny, przyprawił ją solą i pieprzem oraz dodał sos Worcestershire. Dziś, dla większej ostrości, dodaje się do niej jeszcze sos Tabasco, ostrą mieloną paprykę i sól selerową. Krwawą Mary zalicza się do napojów przedpołudniowych, krzepiących, odświeżających i przywracających siły, jest też doskonałym aperitifem wzmacniającym apetyt. Po II wojnie światowej Bloody Mary zrobiła tak wielka karierę, że nawet Polinezejczycy upodobali ją sobie jako napój narodowy. Do wzrostu popularności napoju przyczynił się, wielbiący Bloody Mary - Ernest Hemingway, który tak pisał w liście do Bernarda Peytona: "Wprowadziłem ten koktajl [Krwawą Mary] do Honkongu w 1941 roku i sądzę, że zrobiłem wszystko, co może zrobić jednostka."
Obecnie Bloody Mary ma wiele wersji, ale klasyczna robiona jest na wódce czystej. Sporządza się ją jednak również na ginie oraz białym lub złocistym rumie (np.: BACARDI MARY, MORGAN MARY, MYER'S MARY); gdy użyje się białej tequili przybiera nazwę BLOODY MARIA lub BLOODY JOHANNITA (w Meksyku), zaś zrobiona na sake nazywana jest BLOODY SAKE. Gdy sok pomidorowy zastąpiony jest sokiem wielowarzywnym, powstaje BLOODY MARIANA. Przyprawianie jej korzeniami lub ostrymi sosami jest kwestią indywidualną. Na życzenie drink może być łagodny, lekko przyprawiony lub ogniście pikantny.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.plomienzmiennica.pun.pl www.biotechnologiakul.pun.pl www.nakazdytemat.pun.pl www.mechatronikaa.pun.pl www.commandos.pun.pl