#1 2012-09-27 13:25:15

Driada

Administrator

Zarejestrowany: 2012-02-11
Posty: 286
Punktów :   

Wszystko o porcelanie

Zakłady Chodzież SA - historia
www.stylikomfort.pl


Historia fabryki fajansu

Spalony budynek dawnego zamku Grudzińskich został sprzedany przez hrabiego Koenigsmarck w roku 1852. Budynek ten został kupiony przez dwóch kupców- Hermanna Müllera z Frankfurtu n/Odrą i Ludwika Schnorr. Już w roku 1877 chodzieską fabrykę wykupił kolejny kupiec- Ehrenwerth, który w 1879 ogłosił jej upadłość. Wówczas fabrykę przejął największy z wierzycieli kasy pożyczkowej w Chodzieży. Mniej więcej w roku 1883 fabryka w Chodzieży miała kolejnego właściciela, którym był Hermann Heim . Znana wytwórnia fajansu w Annaburgu w roku 1895 wykupiła akcje fabryki chodzieskiej tym samym przekształcając ją w siostrzany zakład. Stanisław Mańczak, poznański złotnik i przedsiębiorca wykupił wytwórnię w roku 1921. Nowy nabywca również ogłosił swoje bankructwo w roku 1934. Wówczas fabryka przeszła w posiadanie Spółki Dierżawnej Fabryki Fajansu Stanisława Mańczaka. Zarząd Gminy w Chodzieży stał się jej tymczasowym właścicielem od lutego 1935  do maja 1936 . W roku 1936 Czesław Szrama i Wincenty Kapczyński stali się nowymi właścicielami fabryki. Wybuch II wojny światowej przerwał jednak działalność zakładu. Na początku niemieckiej okupacji fabryka fajansu została połączona z fabryką porcelany. Obie fabryki tworzyły jedną wytwórnię noszącą nazwę : Porzellan und Steingutfabrik A.G. in Kolmar. W roku 1942 przestano produkować fajans i zastąpiono go porcelaną, którą nazywano porcelitem. W momencie wycofywania się Niemców fabryka została podpalona i tylko dzięki robotnikom ocalały budynki, maszyny i urządzenia. Co pozwoliło na wznowienie produkcji w kwietniu 1945 roku.



Historia fabryki porcelany

Hermann Haim założył fabrykę porcelany w roku 1896. Swoją upadłość ogłaszając w roku 1901. Wówczas przymusowo fabryka została wystawiona na sprzedaż, a jej nowym właścicielem został niemiecki kupiec z Hamburga- WillĂśper. Za jego panowania fabryka została przekształcona w spółkę akcyjną z ograniczoną odpowiedzialnością. Rok 1907 był momentem, w którym do produkcji wprowadzono porcelanę elektrotechniczną. Nowym właścicielem, który w roku 1920 z niemieckich rąk wykupił fabrykę, był Bank Handlowo-Przemysłowy z Poznania. Nowi właściciele fabryki udostępnili do sprzedaży akcje spółki, które w większości wykupił Stanisław Burtan z Krakowa. Kolejnymi właścicielami zakładu byli także: Towarzystwo Akcyjne Keramos w roku 1923 oraz Spółka Akcyjna Fabryki Porcelany w Ćmielowie w roku 1926, która połączyła fabrykę porcelany i fajansu w jedną całość. Zaraz po wybuchy II wojny światowej fabryki zostały odebrane polskim właścicielom. Powstało wówczas niemieckie przedsiębiorstwo o nazwie Porzellan und Steinguttfabriken AG in Kolmar. Pod jedną dyrekcją oba zakłady działały od 1945 roku do 28 lutego 1949. Po czym w roku 1949 zakłady zostały rozdzielone rozpoczynając tym samym działalność jako dwa odrębne przedsiębiorstwa. Nosiły one nazwę Chodzieskie Zakłady Porcelany i Zakłady Porcelitu w Chodzieży.

Zakłady Porcelitu w roku 1962 rozpoczęły budowę nowego zakładu porcelany. W roku 1965 został on oddany do eksploatacji. Nowo wybudowany zakład znajdował się 5 km od centrum Chodzieży. Pod koniec roku 1964 oba zakłady ponownie zostały połączone w jedno przedsiębiorstwo noszące nazwę Chodzieskie Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży. Reorganizacja przemysłu szklarskiego i ceramicznego w roku 1973 doprowadziła do tego, iż ChZPiP  nie były już samodzielnym przedsiębiorstwem tylko jako jeden z 13 nowych zakładów weszły w skład nowo utworzonego przedsiębiorstwa. Zakłady te weszły w skład kombinatu Zjednoczonych Zakładów Ceramiki Stołowej Cerpol z siedzibą w Wałbrzychu.

Listopad 1991 roku to czas kiedy z produkcji został wyłączony zakład porcelitu. 7 marca 1992 roku  w wyniku przekształcenia Chodzieskich Zakładów Porcelany i Porcelitu powstały Zakłady Porcelany i Porcelitu Chodzież S.A. W roku 1992 przedsiębiorstwo państwowe zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. A w roku 1994 Porcelana Chodzież znalazła się w programie Narodowych Funduszy Inwestycyjnych (VI NFI Magna Polonia) . Od VI NFI akcje porcelany zostały odkupione w roku 1998 przez VII NFI im. Kazimierza Wielkiego. Natomiast 1 lipca 2000 roku zakład nr 1 wszedł w posiadanie firmy Stamar z Wejherowa. Zakłady Porcelany i Porcelitu Chodzież S.A. znalazły się w grupie form pana Mariana Kwietnia od września 2002 roku.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.elzuzel.pun.pl www.hoshi.pun.pl www.lunarvampire.pun.pl www.smoczaoaza.pun.pl www.shinobisway.pun.pl