#1 2012-10-02 12:15:38

Driada

Administrator

Zarejestrowany: 2012-02-11
Posty: 286
Punktów :   

Wszystko o nożach

Historia Fiskars.
www.stylikomfort


W Finlandii w wieku XVII zaczęły powstawać w sporej ilości- huty stali. W ogromnej mierze miały na to wpływ obszary leśne w regionie Pohja, możliwość wykorzystania energii wody płynącej jak i bardzo dobrze rozwinięta sieć wodnych szlaków. Takie tereny stały się bowiem idealnym miejscem do rozwoju hutnictwa żelaza.  Mniej więcej koło roku 1630 powstała huta stali w Antskog a w roku 1641 w Billnäs. Natomiast firma Fiskars swoją działalność rozpoczęła w roku 1649 stając się tym samym jedną z najstarszych europejskich firm.

Finlandia była pod panowaniem szwedzkim w roku 1649 kiedy Fiskars zakładało hutę stali. Bowiem Szwecja w wieku XVII była jednym z największych europejskich producentów żelaza. Wówczas Peter Thorwöste otrzymał przywilej postawienia wielkiego pieca oraz kuźni do prętów, produkcji żeliwa i wyrobów kutych. Z kopalni Utö, położonej na archipelagu Sztokholmu pochodziły rudy żelaza, które były wykorzystywane w Fiskars. Większa część stalowych prętów, które powstawały w hutach stali wysyłana była do Szwecji. Po czym w Sztokholmie była sprzedawana na żelaznym rynku. Fiskars wykorzystywało żelazo także do innych wyrobów jak między innymi do produkcji gwoździ, gwintów, noży, motyk, obręczy żelaznych i wielu różnorodnych przedmiotów.

W roku 1783 rodzina Björkman weszła w posiadanie huty stali. Wówczas produkcja skupiała się głównie na przetwórstwie miedzi z pobliskiej kopalni Orijärvi. Z czasem miedzi było coraz mniej i w roku 1802 wielki piec został zamknięty. Od tamtej chwili w wiosce Fiskars przestano produkować żelazo.

Huta stali wraz z wioską Fiskars w roku 1822 stała się własnością Johana Jacoba Julina , aptekarza z Turku. W tym okresie huta stali prowadziła bardzo aktywną działalność skupiającą się na przetwarzaniu żelaza. W roku 1832 powstała pierwsza fabryka sztućców, gdzie prócz noży, produkowano także widelce i nożyczki. Po raz kolejny w roku 1837 w Finlandii Fiskars odegrał rolę prekursora wówczas we wsi założono maszynowe warsztaty. W warsztatach maszynowych w wieku XIX wyprodukowany został pierwszy fiński silnik parowy. Właśnie w tym okresie nastąpił początek wdrażania reform oraz innowacji, co jest bardzo charakterystyczne dla firmy Fiskars. W czasie kiedy właścicielem firmy był Julin zaczęto także wprowadzać mnóstwo reform społecznych. W miejscowości, w której działała huta żelaza powstała także szkoła i szpital. Wzrost poziomu zauważono również w lokalnym rolnictwie, bowiem firma Fiskars miała ogromny wpływ na fińskie rolnictwo chociażby poprzez produkcję pługów.  W czasie gdy właścicielem firmy był Julin fińska firma słynęła z produkcji narzędzi rolniczych i kuchennych natomiast jej nazwa była symbolem wysokiej jakości.

Po śmierci dotychczasowego właściciela tj. Julina, rząd przejął opiekę nad hutą stali. Najbardziej zaangażowanym w zarządzaniu hutą był Emil Lindsay von Julin. Wówczas została założona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która nosiła nazwę Fiskars. W roku 1915 firma ta była notowana na helsińskiej giełdzie.

Z czasem zaczęto wprowadzać ulepszone metody przetwórstwa stali oraz zmodernizowano walcownię w  Åminnefors, co bardzo dobrze wpłynęło na wydajność huty. Wzbogacono także ofertę wytwarzanych produktów. W Finlandii powstała także fabryka sprężyn metalowych założona przez firmę Fiskars. Fiskars weszła także w posiadanie zakładu Inha Works w Ähtäri oraz spółki Billnäs Bruks Ab i Oy Ferraria Ab.

W roku 1929 w czasie niemałego krachu na giełdzie bardzo ucierpiała gospodarka fińska, w związku z tym sytuacja ta spowolniła ekspansję firmy Fiskars.  Skutki giełdowego krachu odczuwalne były do połowy lat trzydziestych XX wieku. Jednak na koniec II wojny światowej doszło do zreformowania struktury firmy Fiskars, której celem stało się jak najlepsze dostosowanie firmy do masowej produkcji.

Bardzo charakterystycznym i znanym elementem, cechującym firmę Fiskars stały się pomarańczowe uchwyty nożyczek. Na początku wdrażania pomysłu przed produkcją pierwszych egzemplarzy nożyczek pojawił się pomysł by uchwyty nożyczek miały kolor czarny, czerwony lub niebieski. Było to w roku 1967. Jednak w momencie produkcji prototypu, tak na próbę operator maszyny zdecydował o użyciu koloru pomarańczowego, który aktualnie znajdował się w maszynie. Wówczas wyprodukowano prototypy nożyczek w czterech kolorach. Jednak najbardziej do gustu przypadły te w kolorze czarnym oraz pomarańczowym. I należało dokonać wyboru, który nie był wcale taki prosty. Przeprowadzono wtedy wewnętrzne głosowanie w firmie, dzięki któremu okazało się,że kolor pomarańczowy będzie odpowiedniejszy, bowiem to ten odcień najbardziej podobał się osobom głosującym. W taki właśnie sposób powstały nożyczki Fiskars z pomarańczowymi uchwytami.  W Finlandii w roku 2003 Fiskars OrangeŸ został zarejestrowany jako oficjalny znak towarowy, natomiast w USA było to w roku 2007.

W czasie powstania w Stanach Zjednoczonych fabryki nożyczek rozpoczęła się ekspansja firmy Fiskars. Idealną decyzją okazało się bowiem rozpoczęcie działalności w najsilniejszym gospodarczo kraju jakim jest USA. Działanie takie stało się podstawą międzynarodowego handlu, zapewniło wzrost na rynku jak i zdobycie doświadczenia handlowego oraz zawodowego.

Wiek XXI okazał się momentem, w którym firma Fiskars skupiła się głównie na produkowaniu towarów konsumpcyjnych, tym samym powiększając swój dotychczasowy majątek. Zdobyty w roku 1987 obszar rekreacyjnej działalności pozyskany jako firma Gerber, został wzmocniony, po czym całkowicie przejęty przez firmę Silva w roku 2006. Fiskars w roku 2008 zdecydowanie wzmocniła swoją pozycję w obrębie artykułów gospodarstwa domowego i umocniła biznes korporacji w obszarze narzędzi ogrodniczych.

W roku 2009 minęło 360 lat działalności firmy Fiskars. W chwili obecnej jest to międzynarodowa korporacja, koncentrująca się na dobrach konsumentów, rosnąca w siłę, dzięki specjalistycznym markom. Artykuły Fiskars produkowane z przeznaczeniem dla domu, ogrody czy też rekreacji słyną ze swojej funkcjonalności a także z nietuzinkowego i nowoczesnego wzornictwa. Rdzeń korporacji tworzą firmy takie jak Fiskars, Iittala, Gerber, Silva i Buster. Jedną z ważniejszych części korporacji tworzy także firma Wärtsilä Corporation.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.elzuzel.pun.pl www.hoshi.pun.pl www.ciaza-po-ciaza-obumarla.pun.pl www.shinobisway.pun.pl www.lunarvampire.pun.pl